számlás Előfizetéses SIM kártya: amit a mobil előfizetésről tudni kell
Ahhoz, hogy egy mobiltelefont rendeltetésszerűen tudjunk használni, szükség van egy SIM kártyára. Ennek a pici nyomtatott áramkörnek az az elsődleges feladata, hogy a telefon vagy a mobilhálózatot használó egyéb eszköz csatlakozni tudjon a mobil hálózatra. Emellett fontos adatokat is tárol, amik alapján a szolgáltató azonosítani tudja a kártya tulajdonosát és az általa megrendelt szolgáltatásokat.
De mi az a számlás előfizetéses SIM kártya? Mi köze van a telefon előfizetéshez? Milyen típusú előfizetések léteznek? És kinek éri meg a havidíjas mobil előfizetés? Többek között ezekről lesz szó a továbbiakban.
Mit is jelent a számlás előfizetéses SIM-kártya pontosan?
A SIM-kártyák sokféle információt tárolnak. Például azt, hogy a felhasználónak van-e engedélye bizonyos szolgáltatások igénybevételére. Van-e jogosultsága hívás kezdeményezésére, szöveges üzenet (SMS) küldésére, vagy mobilinternet használatára. Ellenkező esetben a telefont csak fényképezéshez, zenehallgatáshoz vagy ingyenes Wi-Fi- hozzáféréshez lehet használni.
A mobilszolgáltatónkkal kötött szerződés alapján alapvetően két fő szempont szerint csoportosíthatjuk a sim kártyákat:
- léteznek az úgynevezett feltöltős SIM-ek.
- és vannak havidíjas előfizetéses SIM kártyák.
A feltöltőkártyás SIM-ekről részletesen írtunk már. Ezek lényege, hogy annyiszor és olyan időközönként lehet előre feltölteni a felhasználható egyenleget, ahogy csak szükséges. Nincs havi fix költségük.
Ezzel ellentétben a számlás előfizetéses SIM kártyák esetében jellemzően arról van szó, hogy egy hosszabb ideig – 12 vagy akár 24 hónapig is – elköteleződünk egy adott mobil szolgáltató mellett:
szerződünk vele.
Ő havonta fog számlázni nekünk, mi pedig havi rendszerességgel kell, hogy fizessünk, cserébe viszont kedvezményes árat kaphatunk tőle vagy akár extra kedvezményeket is (olcsóbb készüléket, kedvezőbb percdíjat, több internetet… de ezekről később még lesz szó).
Röviden tehát, amikor számlás előfizetéses SIM-ről beszélünk, a havi díjas mobil előfizetést értjük alatta.
Tudtad? A számlás előfizetések esetében utólag fizetünk havidíjat azokért a szolgáltatásokért cserébe, amiket az adott hónapban igénybe vettünk. Ezért postpaid szolgáltatásnak is szokták nevezni őket. Ezzel ellentétben a feltöltős kártyák esetében előre kifizetjük a felhasználható keretet. Innen a prepaid kártya elnevezés. |
A számlás előfizetéses SIM-kártya előnyei és hátrányai
Hogy kinek mi éri meg, az nyilvánvalóan személyes döntés, de előtte mindenképpen érdemes alaposan körbejárni a témát. Könnyen kiderülhet, hogy ami első ránézésre optimális választás lenne, az hosszútávon egyáltalán nem költséghatékony. Számos előny (és hátrány is) sorolható fel mindkét SIM-típus mellett. Nézzük, mit érdemes tudni a havidíjas előfizetéses lehetőségekről.
Előnyök
- Telefon akár 0 Ft-ért: Bizony, a telefon vagy mobil előfizetések óriási előnye, hogy a készülékvásárlásnál jelentős kedvezményt kap az ügyfél. Minél magasabb kategóriájú számlás tarifacsomagot választunk, annál kedvezőbb áron juthatunk új készülékhez, így a prémium telefonok is megfizethetővé válnak. Fontos tudni azonban, hogy a szolgáltató a vásárláskor előleget kérhet, ill. azt, hogy készülékvásárlás nélkül előfordul, hogy az adott tarifa kedvezőbb havidíjjal érhető el. De nem ritka, hogy ha a mobil szolgáltató webshopjában adjuk le a rendelésünket, további, csak online elérhető kedvezményeket is kaphatunk. Sőt, egyes modelleket akár 0 Ft-ért is kínálnak a havidíjas előfizetés mellé. Természetesen, ebben az esetben is élhetünk a 14 napos cseregaranciával.
- Nem kell az egyenleget figyelni: Sokféle díjcsomag közül választhatjuk ki a nekünk megfelelőt. Utána pedig nincs szükség az egyenleg állandó ellenőrzésére. Számlás előfizetéses felhasználóként nem ér többet az a kellemetlen meglepetés, hogy lebeszéltük a SIM kártyán lévő keretet. A havidíjas előfizetésnek pont ez a lényege: a mobil szolgáltatás folyamatosan elérhető, amíg élő szerződésünk van és természetesen, amíg fizetjük a havi számlát.
- Kedvezményes percdíjak: a havi díj az általunk választott díjcsomagtól függ de kijelenthető, hogy ár-érték arányban sokkal kedvezőbb percdíjakat kapunk. A csomagban foglalt beszélgetésen felüli telefonhívásokat pedig általában lényegesen olcsóbb percdíj ellenében bonyolíthatjuk, mint a feltöltőkártyások.
- Használat után fizetünk: a a költségeket utólag, havonta számlázza a szolgáltató és valóban csak azt kell fizetni, amit fel is használtunk.
- Korlátlan opciók: számos előfizetéses ajánlat kínál belföldön vagy az EU-ban felhasználható korlátlan beszélgetést, korlátlan mobilinternetet vagy akár ezek variációit. 100 Gb mobilnet össze sem hasonlítható egy feltöltőkártyás havi 1 Gb-jával.
- Készülékbiztosítás: szerződéskötéskor minden számlás tarifacsomagot véletlenszerű károsodásra, rongálásra, lopásra, meghibásodásra. Egy modern okostelefon nem olcsó, így nagy haszna lehet a biztosításnak, ha a telefon eltörik, megnyomódik, elreped, bepárásodik vagy éppen ellopják. Fontos megjegyezni, hogy a készülékre utólag már nem köthető biztosítás, a választott biztosítási csomag pedig általában nem módosítható.
- Nincs kötelező adategyeztetés évente: az előre fizetős SIM-kártyákkal ellentétben, a számlás előfizetéses SIM-et használó ügyfelek nem kötelesek évente adatot egyeztetni a szolgáltatójuknál. Bár on-line percek alatt elvégezhető, de elég sok időt és energiát spórolhatunk családilag, hiszen nem kell minden egyes családtag adatait külön egyeztetni.
- Telefon akár 0 Ft-ért: Bizony, a telefon vagy mobil előfizetések óriási előnye, hogy a készülékvásárlásnál jelentős kedvezményt kap az ügyfél. Minél magasabb kategóriájú számlás tarifacsomagot választunk, annál kedvezőbb áron juthatunk új készülékhez, így a prémium telefonok is megfizethetővé válnak. Fontos tudni azonban, hogy a szolgáltató a vásárláskor előleget kérhet, ill. azt, hogy készülékvásárlás nélkül előfordul, hogy az adott tarifa kedvezőbb havidíjjal érhető el. De nem ritka, hogy ha a mobil szolgáltató webshopjában adjuk le a rendelésünket, további, csak online elérhető kedvezményeket is kaphatunk. Sőt, egyes modelleket akár 0 Ft-ért is kínálnak a havidíjas előfizetés mellé. Természetesen, ebben az esetben is élhetünk a 14 napos cseregaranciával.

Hátrányok
- Hűségidő, vagy hűségnyilatkozat: azt jelenti, hogy a szolgáltatótól kapott kedvezményekért cserébe vállaljuk, hogy a vele kötött szerződést a hűségidő ideje alatt nem mondjuk fel. Ez egyfajta határozott idejű megállapodás, aminek a lejárta után a szerződés természetesen érvényben marad, de már a hűségidőért ajánlott kedvezmények nélkül. A hűségnyilatkozat például abban az esetben érinthet minket hátrányosan, ha lejárta előtt szeretnénk meglévő előfizetést kisebb előfizetésre módosítani, szolgáltatót váltani, vagy szeretnénk teljes egészében lemondani az előfizetést. Ezzel megszegjük a hűségnyilatkozatban vállalt kötelezettségeinket, így a szolgáltató kötbér fizetésére kötelezhet minket. Érdemes viszont nem elfelejteni, hogy a magyar piacon is léteznek hűségidő nélküli előfizetéses ajánlatok.
- Fix havidíj: amennyiben számlás előfizetésre szerződünk valamelyik mobil szolgáltatóval, vállaljuk azt a kötelezettséget, hogy havi szinten fizetünk a szolgáltatásért. De ez talán nem is annyira hátrány, hiszen a havidíj összegével számolva könnyebben tervezhetjük meg a költségvetésünket. Abban az esetben viszont érhet meglepetés, ha túllépjük a havi díjban foglalt lebeszélhető keretet.
Kiknek hasznosabb a feltöltőkártyás SIM?
Leginkább azok használnak feltöltőkártyás telefont, akik valóban keveset telefonálnak, és inkább csak elérhetőek szeretnének lenni. Ők lehetnek az idősödő szüleink vagy kiskorú gyermekeink is. Számunkra a kevesebb kötelezettséggel járó feltöltős megoldás tökéletes opció a kommunikációra.
Egy statisztika szerint Magyarországon a feltöltőkártyás SIM-et használók havonta átlagosan
- csupán 17-szer kezdeményeznek kimenő telefonhívásokat,
- összesen még fél órát sem (29 perc) beszélnek az egész hónapban,
- és 3 darab SMS-t küldenek mindösszesen.
Ha ennél több telefonhasználatra nekünk sincs szükségünk egy hónapban, a feltöltős megoldás jó választás lehet.

Kiknek érdemes inkább a számlás előfizetéses SIM kártya mellett dönteni?
Számlás előfizetés vagy feltöltőkártya? Gyakori kérdés. De hogy kinek éri meg inkább a havi díjas telefon előfizetést választania, azt lényegében a telefonálási szokásai határozzák meg. Ha valaki nagyon gyakran használja a telefonját, hív, SMS-t küld, internetezik, akkor a lehető legkedvezőbb díjak mellet szeretné ezt megtenni. Ez döntő szempont lehet, abban az esetben, ha a sok telefonálás elengedhetetlen a mindennapi munkánk elvégzéséhez.
A fentebb már említett felmérés szerint a havidíjas előfizetéses felhasználók átlagosan
- havonta 75-ször kezdeményeznek hangalapú hívást,
- összesen 250 percet (több mint 4 órát) beszélnek,
- 13 db SMS-t küldenek,
- egy hívásuk átlagosan 3,4 percig tart.
Ez a néhány adat már jó kiindulópont lehet, annak eldöntésében, hogy elég-e nekünk a feltöltős megoldás, vagy mindenképpen havidíjas előfizetésre van szükségünk.
Milyen típusú számlás előfizetéses tarifák és csomagok léteznek?
Szerencsére mindegyik szolgáltató felismerte, hogy a felhasználóik igencsak eltérő igényekkel rendelkeznek. Van, aki sokat telefonál, de keveset vagy egyáltalán nem internetezik, így nincs szüksége mobilnetre. Mások viszont csak telefonról használják az internetet, mert egyéb eszközzel nem is rendelkeznek, és hanghívást szinte alig indítanak.
Ezeket figyelembe véve három fő szempont szerint érdemes a tarifacsomagokat kategorizálni:
- Hanghívás fókuszú előfizetés: azoknak ajánlott, akik sokat és hosszan telefonálnak. Akár korlátlan beszélgetést is kínálhat belföldön. Kedvező percdíjak mellett sok esetben belföldön és az EU-ban is felhasználható valamennyi mobilnetet (3-5 GB) tartalmazhat.
- Mobilnet fókuszú előfizetés: azoknak, akik keveset beszélnek, de annál többet neteznek. 50-100 GB vagy akár korlátlan mobil internet hozzáférést is kínálhat.
- A fenti kettő egyben: ezek az előfizetések a korlátlan beszélgetés mellé korlátlan adatot is adnak. Szolgáltatótól és csomagtól függően, hálózaton belül, belföldön és az EU-ban egyaránt felhasználhatóak.
Összegzésül
A telefonszolgáltatók egyre csak sokasodó ajánlatai között tényleg nehéznek tűnik megtalálni azt a díjcsomagot, amely legjobban kiszolgálja az igényeinket, legyen szó olcsóbb beszélgetésről vagy éppen nagyobb adatforgalomról.
Sokat spórolhatunk a megfelelő számlás előfizetés kiválasztásával.
Ezért megéri tájékozódni, mielőtt előfizetéses SIM-et választunk vagy díjcsomagot váltunk.